ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2017

 

25-%ce%b5%cf%85%ce%b1%ce%b3%ce%b3%ce%b5%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%83-%ce%b8%ce%b5%ce%bf%cf%84%ce%bf%ce%ba%ce%bf%cf%85

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 01:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Β’ ΛΟΥΚΑ (ήχος πλ Δ’)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 08:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Γ’ ΛΟΥΚΑ (ήχος Α’)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 15:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Δ’ ΛΟΥΚΑ (ήχος Β’)

                                                                                            (Ζ’ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟΣ)

ΤΕΤΑΡΤΗ  18:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΟΥ ΛΟΥΚΑ

ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΟΥ ΛΟΥΚΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20:    07.00΄ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΣΙΟΥ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 22:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤ’ ΛΟΥΚΑ (ήχος Γ’)

 

ΠΕΜΠΤΗ   26:    07.00΄ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ora

ΚΥΡΙΑΚΗ 29:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ζ’ ΛΟΥΚΑ (ήχος Δ’)

ΤΡΙΤΗ        31:    20.30΄ ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΚΟΣΜΑ & ΔΑΜΙΑΝΟΥ

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ :  Από 01.10.2017, η ακολουθία του Εσπερινού αρχίζει στις 5.00’ το απόγευμα.

 

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

Advertisements

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ

ΜΗΝΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2017

ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ 02:    19.00’ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΝΑΚΟΜΙΔΗΣ ΙΕΡΩΝ ΛΕΙΨΑΝΩΝ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

  ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 03:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΓ’ ΜΑΤΘΑΙΟΥ (ήχος Δ’)

ΑΝΑΚΟΜΙΔΗ ΙΕΡΩΝ ΛΕΙΨΑΝΩΝ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 10:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟ ΤΗΣ ΥΨΩΣΕΩΣ (ήχος πλ Α’)

 

ΠΕΜΠΤΗ   14:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΥΨΩΣΕΩΣ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 17:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΨΩΣΙΝ (ήχος πλ Β’)

ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΕΛΠΙΔΑΣ-ΠΙΣΤΕΩΣ-ΑΓΑΠΗΣ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ  20:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΟΣ  ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 24:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  Α’  ΛΟΥΚΑ   (ήχος βαρύς)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ  25:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΣΙΑΣ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗΣ

 

 

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ

ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2017

 

ΤΡΙΤΗ        01:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ  02:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ   03:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 04:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 06:   07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΩΣ ΣΩΤΗΡΟΣ (ήχος πλ Δ’)

09.50’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ  07:   19.00’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΙΕΡΟΥ ΕΥΧΕΛΑΙΟΥ

ΤΡΙΤΗ        08:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ  09:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ   10:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11:   18.30’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 13:   07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Ι’ ΜΑΤΘΑΙΟΥ  (ήχος Α’)

09.50’ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΝΟΝΟΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

 

ΤΡΙΤΗ       15:   07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 20:   07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΑ’ ΜΑΤΘΑΙΟΥ  (ήχος Β’)

 

ΚΥΡΙΑΚΗ  27:   07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΒ’ ΜΑΤΘΑΙΟΥ  (ήχος Γ’)

 

 

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΜΑΪΟΥ 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ

ΜΗΝΟΣ ΜΑΪΟΥ 2017

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 05:     07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΩΝ ΕΙΡΗΝΗΣ & ΕΦΡΑΙΜ

20.30’ ΙΕΡΑ ΑΓΡΥΠΝΙΑ ΟΣΙΟΥ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΔΟΜΒΟΥΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 07:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΥΤΟΥ  (ήχος Γ΄)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ  08:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΥ

ΤΕΤΑΡΤΗ  10:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΣΟΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ & ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 14:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΤΗΣ ΣΑΜΑΡΕΙΤΙΔΟΣ (ήχος Δ΄)

 

ΣΑΒΒΑΤΟ           20:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΣΥΝΑΞΗΣ ΒΟΙΩΤΩΝ ΑΓΙΩΝ

( ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΟΥ ΛΟΥΚΑ )

ΚΥΡΙΑΚΗ 21:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΤΟΥ ΤΥΦΛΟΥ (ήχος πλ Α΄)               ( ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΩΝ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ & ΕΛΕΝΗΣ )

 

ΤΡΙΤΗ        23:    18.00’ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ  24:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΕΟΡΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ

18.00’ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΝΑΛΗΨΕΩΣ

ΠΕΜΠΤΗ   25:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΛΗΨΕΩΣ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ

( ΣΤΟ ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΤΟΥ ΓΕΡ’ ΑΪ-ΝΙΚΟΛΑ )

ΣΑΒΒΑΤΟ           27:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΡΩΣΣΟΥ

( ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΩΝ ΤΑΞΙΑΡΧΩΝ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 28:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΓ. 318 ΠΑΤΕΡΩΝ  (ήχος πλ Β’)

( Α’ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗ ΣΥΝΟΔΟΣ )

 

ΔΕΥΤΕΡΑ  29:    07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΟΣΙΑΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ

   ( ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΠΑΜΜΕΓΙΣΤΩΝ ΤΑΞΙΑΡΧΩΝ )

 

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016

IMG_20141019_113948

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

ΜΗΝΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02: 19.00’ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΝΑΚΟΜΙΔΗΣ ΙΕΡΩΝ ΛΕΙΨΑΝΩΝ ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ 03: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΝΑΚΟΜΙΔΗΣ ΙΕΡΩΝ ΛΕΙΨΑΝΩΝ

ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ΣΤΟΝ Ι. Ν. ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 04: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΑ’ ΜΑΤΘΑΙΟΥ (ήχος Β’)

ΚΥΡΙΑΚΗ 11: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΡΟ ΤΗΣ ΥΨΩΣΕΩΣ (ήχος Γ’)

ΤΕΤΑΡΤΗ 14: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΥΨΩΣΕΩΣ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ

ΣΑΒΒΑΤΟ 17: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ ΕΛΠΙΔΑΣ-ΠΙΣΤΕΩΣ-ΑΓΑΠΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 18: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΨΩΣΙΝ (ήχος Δ’)

ΤΡΙΤΗ 20: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 25: 07.00’ ΟΡΘΡΟΣ & ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Α’ ΛΟΥΚΑ (ήχος πλ Α’)

( ΟΣΙΑΣ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗΣ )

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

Πρόγραμμα Εορταστικών Εκδηλώσεων

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ & ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

1. ΠΕΜΠΤΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

α. Ώρα 6.00’ μ. μ. Εγκαίνια της 15ης εκθέσεως, με θέμα: «ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ», που παρουσιάζει το Εργαστήρι Βυζαντινής Αγιογραφίας της Ενορίας, στο Ενοριακό Κέντρο. Υπεύθυνη του Εργαστηρίου η Καθηγήτρια – Θεολόγος – Αγιογράφος ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΟΣΜΙΤΟΥ.

β. Ώρα 7.00’ μ. μ. : Πανηγυρικός Εσπερινός της Εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, μετά Θείου Κηρύγματος. Θα ψάλλει η Βυζαντινή χορωδία της ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ, υπό την διεύθυνση του Άρχοντα Πρωτοψάλτη καθηγητή-Θεολόγου ΗΛΙΑ ΣΤΑΘΗ.

2. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

α. Ώρα 7.00’ π.μ. : Όρθρος – Αρχιερατική Θεία Λειτουργία της Εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου της Ιεράς Μητροπόλεως Θηβών & Λεβαδείας κ. Γεωργίου.

β. Ώρα 5.00’ μ.μ. : Παρουσίαση Ελληνικών παραδοσιακών Δημοτικών χορών, από τα τμήματα χορού της Ενορίας, που επιμελείται η Καθηγήτρια ΜΑΤΟΥΛΑ ΣΚΟΤΙΔΑ – ΓΕΩΡΓΙΟΥ.

ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

Εβδομαδιαίο πρόγραμμα λειτουργίας του ΕΝΟΡΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ 2014-2015

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ & ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

 

Εβδομαδιαίο  πρόγραμμα  λειτουργίας

του ΕΝΟΡΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, κατά το έτος 2014 – 2015:

                                 DSC06494   ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ2014-3

DSC06125   DSC_0658 (Αντιγραφή)

  1. ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΥΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 7 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης            ΕΝΑΡΞΗ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

  1. ΝΕΑΝΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 8 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης            ΕΝΑΡΞΗ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

  1. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Κάθε Τετάρτη, ώρα 5 μ. μ.

Υπεύθυνη : η δ. Αικατερίνα Κοσμίτου, Αγιογράφος   ΕΝΑΡΞΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

  1. ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Κάθε Τετάρτη :

Ώρα 5 – 6 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Α’, Β’, Γ’  Δημοτικού.

Ώρα 6 – 7 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Δ’, Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού.

Ώρα 7 – 8 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες από Α’ Γυμνασίου έως Γ’ Λυκείου.

Υπεύθυνη : η κ. Ματούλα Σκοτίδα-Γεωργίου   ΕΝΑΡΞΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

  1. ΝΕΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ

Κάθε Τετάρτη, ώρα 8 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος   ΕΝΑΡΞΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

  1. ΟΜΙΛΙΕΣ

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος  ΕΝΑΡΞΗ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

  1. ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ

Κάθε Σάββατο, ώρα 11 π. μ., για μαθητές και μαθήτριες από 1η  Δημοτικού έως και 3η Λυκείου. Λειτουργούν δύο (2) τμήματα.                                                                                      ΕΝΑΡΞΗ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Υπεύθυνοι : α. π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

β. πρεσβυτέρα Ελένη Σαραφοπούλου

γ. κυρία Δήμητρα Γκούτη-Τσιαμπόκαλου

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ Η/Υ

Κάθε Σάββατο, ώρα 12 π. μ.

Υπεύθυνη : η κ. Ανθή Αντωνοπούλου            ΕΝΑΡΞΗ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Πρόγραμμα εορταστικών εκδηλώσεων

 ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ
ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ
ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ & ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α
ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ
ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ

1. ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

α. Ώρα 6.00’ μ. μ. Εγκαίνια της 13ης εκθέσεως, με θέμα: «ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΕΙΚΟΝΑ», που παρουσιάζει το Εργαστήρι Βυζαντινής Αγιογραφίας της Ενορίας, στο Ενοριακό Κέντρο. Υπεύθυνη του Εργαστηρίου η καθηγήτρια – Θεολόγος – Αγιογράφος δ. ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΟΣΜΙΤΟΥ.

β. Ώρα 7.00’ μ. μ. : Πανηγυρικός Εσπερινός της Εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου. Θα ψάλλει η Βυζαντινή χορωδία της ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ, υπό την διεύθυνση του Άρχοντα Πρωτοψάλτη καθηγητή-Θεολόγου κ. ΗΛΙΑ ΣΤΑΘΗ. Ομιλητής ο Ιεροκήρυξ της Ιεράς Μητροπόλεως Αρχιμανδρίτης ΠΑΪΣΙΟΣ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ.

φωτογραφία0476   φωτογραφία0477

φωτογραφία0479   φωτογραφία0478

2. ΤΡΙΤΗ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2014

α. Ώρα 7.00’ π. μ. : Όρθρος – Αρχιερατική Θεία Λειτουργία της Εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου της Ιεράς Μητροπόλεως Θηβών & Λεβαδείας κ. Γεωργίου.

β. Ώρα 6.00’ μ. μ. : Παρουσίαση Ελληνικών παραδοσιακών Δη- μοτικών χορών, από τα τμήματα χορού της Ενορίας, που επιμελείται η καθηγήτρια κ. ΜΑΤΟΥΛΑ ΣΚΟΤΙΔΑ – ΓΕΩΡΓΙΟΥ.

 

ΤΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ
Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

Πρόγραμμα λειτουργίας του Πνευματικού Κέντρου 2013-2014

ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ

1.    ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 7 μ. μ.

(έναρξη: 5 Νοεμβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης

***

 

2.    ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 8 μ. μ.

(έναρξη: 5 Νοεμβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης

***

 

3.    ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Κάθε Τετάρτη :

Ώρα 6 – 7 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Α’, Β’, Γ’  Δημοτικού.

Ώρα 7 – 8 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Δ’, Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού.

Ώρα 8 – 9 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες από Α’ Γυμνασίου έως Γ’ Λυκείου.

(έναρξη: 2 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνη : η κ. Ματούλα Σκοτίδα-Γεωργίου

***

 

4.    ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Κάθε Τετάρτη, ώρα 5 μ. μ.     

Υπεύθυνη : η δ. Αικατερίνα Κοσμίτου, Αγιογράφος

***

 

5.    ΝΕΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ

Κάθε Πέμπτη, ώρα 8 μ. μ.

(έναρξη: 10 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

***

 

6.    ΟΜΙΛΙΕΣ

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 μ. μ.

(έναρξη: 4 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

***

 

7.    ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Κάθε Παρασκευή

Ώρα 6 – 7 μ. μ., διδασκαλία για παιδιά.

Ώρα 7 – 8 μ. μ., διδασκαλία για ενήλικες.

Υπεύθυνοι : ο πρωτοψάλτης του Ι. Ν. Ευαγγελιστρίας, κ. Λουκάς Πανταζής

               & ο ιεροψάλτης της Ι. Μ. Οσίου Λουκά, κ. Ιωάννης Αλεξόπουλος.

***

 

8.    ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ

Κάθε Σάββατο, ώρα 11 π. μ.,  για  μαθητές και μαθήτριες

από Α’  Δημοτικού έως και  Γ’ Λυκείου.           

Λειτουργούν δύο (2) τμήματα.

(έναρξη: 5 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνοι: α. π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

                β. πρεσβυτέρα Ελένη Σαραφοπούλου

                γ. κυρία Δήμητρα Γκούτη-Τσιαμπόκαλου

Βυζαντινή Μουσική

Σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή 23/11/2012

θα λειτουργήσουν 2 τμήματα διδασκαλίας Βυζαντινής Μουσικής

υπό τη διεύθυνση του ιεροψάλτου της Ιεράς Μονής Οσίου Λουκά Στειρίου,

κ.Ιωάννη Αλεξόπουλου:

ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 – 7 μ.μ.

ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 7 – 8 μ.μ.

Για πληροφορίες καλέστε στο 6973488084  (π.Ανάργυρος Σαραφόπουλος)

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

Εβδομαδιαίο πρόγραμμα λειτουργίας του Ενοριακού Κέντρου κατά το έτος 2012 – 2013

(Η εικόνα αυτή βρίσκεται στο Νεανικό Κέντρο του Ι.Ν.Αγίας Σοφίας Ψυχικού)

1. ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ:

Κάθε Σάββατο, ώρα 11 π.μ.

για μαθητές και μαθήτριες

από Α’ Δημοτικού ως και Γ΄Λυκείου.

Λειτουργούν δύο τμήματα.

Υπεύθυνοι:

α. π.Ανάργυρος Σαραφόπουλος

β. πρεσβυτέρα Ελένη Σαραφοπούλου

γ. κ.Δήμητρα Γκούτη-Τσιαμπόκαλου

2. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ:

Κάθε Τετάρτη, ώρα 5 μ.μ.

Υπεύθυνη: η δ.Αικατερίνα Κοσμίτου, Αγιογράφος

3. ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ:

Κάθε Τρίτη, ώρα 7 μ.μ.

Υπεύθυνος: ο κ.Στέργιος Βαράκης

4. ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ:

Κάθε Τρίτη, ώρα 8 μ.μ.

Υπεύθυνος: ο κ.Στέργιος Βαράκης

5. ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ:

Κάθε Τετάρτη:

Ώρα 4 – 5 μ.μ. , μαθητές και μαθήτριες Α’, Β’, Γ’ Δημοτικού

Ώρα 5 – 6 μ.μ. , μαθητές και μαθήτριες Δ’, Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού

Ώρα 6 – 7 μ.μ. , μαθητές και μαθήτριες Α’ Γυμνασίου ως Γ’ Λυκείου

Υπεύθυνη: η κ.Ματούλα Σκοτίδα-Γεωργίου

6. ΟΜΙΛΙΕΣ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 μ.μ.

Υπεύθυνος: ο π.Ανάργυρος Σαραφόπουλος

7. ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 – 7 μ.μ.

Υπεύθυνος: ιεροψάλτης Ιεράς Μονής Οσίου Λουκά Στειρίου κ.Ιωάννης Αλεξόπουλος

8. ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 7 – 8 μ.μ.

Υπεύθυνος: ιεροψάλτης Ιεράς Μονής Οσίου Λουκά Στειρίου κ.Ιωάννης Αλεξόπουλος

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ