Πνευματικό κέντρο

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 1

 

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΘΗΒΩΝ & ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ

ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ  &  ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΑΓΑΠΗΣ

Εβδομαδιαίο  πρόγραμμα  λειτουργίας

του ΕΝΟΡΙΑΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ, κατά το έτος 2014 – 2015:

 1. ΧΟΡΩΔΙΑ ΚΥΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 7 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης            ΕΝΑΡΞΗ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

2. ΝΕΑΝΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 8 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης            ΕΝΑΡΞΗ 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

3. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Κάθε Τετάρτη, ώρα 5 μ. μ.

Υπεύθυνη : η δ. Αικατερίνα Κοσμίτου, Αγιογράφος   ΕΝΑΡΞΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

4. ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Κάθε Τετάρτη :

Ώρα 5 – 6 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Α’, Β’, Γ’  Δημοτικού.

Ώρα 6 – 7 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Δ’, Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού.

Ώρα 7 – 8 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες από Α’ Γυμνασίου έως Γ’ Λυκείου.

Υπεύθυνη : η κ. Ματούλα Σκοτίδα-Γεωργίου  ΕΝΑΡΞΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

5. ΝΕΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ

Κάθε Τετάρτη, ώρα 8 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος  ΕΝΑΡΞΗ 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

6. ΟΜΙΛΙΕΣ

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 μ. μ.

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος  ΕΝΑΡΞΗ 10 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

7. ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ

Κάθε Σάββατο, ώρα 11 π. μ., για μαθητές και μαθήτριες από 1η  Δημοτικού έως και 3η Λυκείου. Λειτουργούν δύο (2) τμήματα.                                                                                      ΕΝΑΡΞΗ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Υπεύθυνοι : α. π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

β. πρεσβυτέρα Ελένη Σαραφοπούλου

γ. κυρία Δήμητρα Γκούτη-Τσιαμπόκαλου

8. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ Η/Υ

Κάθε Σάββατο, ώρα 12 π. μ.

Υπεύθυνη : η κ. Ανθή Αντωνοπούλου            ΕΝΑΡΞΗ 4 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

***

 Εβδομαδιαίο πρόγραμμα λειτουργίας του Ενοριακού Κέντρου

κατά το έτος 2013 – 2014 

 

  1. ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 7 μ. μ.

(έναρξη: 5 Νοεμβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης

***

  1. ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ

Κάθε Τρίτη, ώρα 8 μ. μ.

(έναρξη: 5 Νοεμβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο κ. Στέργιος Βαράκης

***

  1. ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ

Κάθε Τετάρτη :

Ώρα 6 – 7 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Α’, Β’, Γ’  Δημοτικού.

Ώρα 7 – 8 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες Δ’, Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού.

Ώρα 8 – 9 μ. μ., μαθητές & μαθήτριες από Α’ Γυμνασίου έως Γ’ Λυκείου.

(έναρξη: 2 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνη : η κ. Ματούλα Σκοτίδα-Γεωργίου

***

  1. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Κάθε Τετάρτη, ώρα 5 μ. μ.     

Υπεύθυνη : η δ. Αικατερίνα Κοσμίτου, Αγιογράφος

***

  1. ΝΕΑΝΙΚΗ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ

Κάθε Πέμπτη, ώρα 8 μ. μ.

(έναρξη: 10 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

***

  1. ΟΜΙΛΙΕΣ

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 μ. μ.

(έναρξη: 4 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνος : ο π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

***

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Κάθε Παρασκευή

(έναρξη: 25 Οκτωβρίου 2013)

Ώρα 6 – 7 μ. μ., διδασκαλία για παιδιά.

Ώρα 7 – 8 μ. μ., διδασκαλία για ενήλικες.

Υπεύθυνοι : ο πρωτοψάλτης του Ι. Ν. Ευαγγελιστρίας, κ. Λουκάς Πανταζής

               & ο ιεροψάλτης της Ι. Μ. Οσίου Λουκά, κ. Ιωάννης Αλεξόπουλος.

***

  1. ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ

Κάθε Σάββατο, ώρα 11 π. μ.,  για  μαθητές και μαθήτριες

από Α’  Δημοτικού έως και  Γ’ Λυκείου.           

Λειτουργούν δύο (2) τμήματα.

(έναρξη: 5 Οκτωβρίου 2013)

Υπεύθυνοι: α. π. Ανάργυρος Σαραφόπουλος

                β. πρεσβυτέρα Ελένη Σαραφοπούλου

                γ. κυρία Δήμητρα Γκούτη-Τσιαμπόκαλου

**********************************************************************

Εβδομαδιαίο πρόγραμμα λειτουργίας του Ενοριακού Κέντρου

κατά το έτος 2012 – 2013

(Η εικόνα αυτή βρίσκεται στο Νεανικό Κέντρο του Ι.Ν.Αγίας Σοφίας Ψυχικού)

  1. ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΑΞΕΙΣ:

Κάθε Σάββατο, ώρα 11 π.μ.

για μαθητές και μαθήτριες από Α’ Δημοτικού ως και Γ΄Λυκείου.

Λειτουργούν δύο τμήματα.

Υπεύθυνοι:

α. π.Ανάργυρος Σαραφόπουλος

β. πρεσβυτέρα Ελένη Σαραφοπούλου

γ. κ.Δήμητρα Γκούτη-Τσιαμπόκαλου

  1. ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑΣ:

Κάθε Τετάρτη, ώρα 5 μ.μ.

Υπεύθυνη: η δ.Αικατερίνα Κοσμίτου, Αγιογράφος

  1. ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ:

Κάθε Τρίτη, ώρα 7 μ.μ.

Υπεύθυνος: ο κ.Στέργιος Βαράκης

  1. ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΑΓΑΠΗΣ:

Κάθε Τρίτη, ώρα 8 μ.μ.

Υπεύθυνος: ο κ.Στέργιος Βαράκης

  1. ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΧΟΡΩΝ:

Κάθε Τετάρτη:

Ώρα 4 – 5 μ.μ. , μαθητές και μαθήτριες Α’, Β’, Γ’ Δημοτικού

Ώρα 5 – 6 μ.μ. , μαθητές και μαθήτριες Δ’, Ε’, ΣΤ’ Δημοτικού

Ώρα 6 – 7 μ.μ. , μαθητές και μαθήτριες Α’ Γυμνασίου ως Γ’ Λυκείου

Υπεύθυνη: η κ.Ματούλα Σκοτίδα-Γεωργίου

  1. ΟΜΙΛΙΕΣ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 μ.μ.

Υπεύθυνος: ο π.Ανάργυρος Σαραφόπουλος

  1. ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 6 – 7 μ.μ.

Υπεύθυνος: ιεροψάλτης Ιεράς Μονής Οσίου Λουκά Στειρίου κ.Ιωάννης Αλεξόπουλος

  1. ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ:

Κάθε Παρασκευή, ώρα 7 – 8 μ.μ.

Υπεύθυνος: ιεροψάλτης Ιεράς Μονής Οσίου Λουκά Στειρίου κ.Ιωάννης Αλεξόπουλος

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 2

Advertisements